Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 września 2019 r., sygn. II OSK 2245/19

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Robert Sawuła po rozpoznaniu w dniu 11 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G.S. i A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 192/19 oddalającego sprzeciw G. S. i A. S. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] grudnia 2018 r., znak: [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i przekazania sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 lutego 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 192/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Warszawie oddalił sprzeciw G.S. i A.S. od decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) z dnia [...] grudnia 2018 r., znak: [...], w przedmiocie uchylenia decyzji i przekazania sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika to z ustaleń sądu wojewódzkiego, decyzją z dnia [...] lipca 2018 r., znak: [...],[...] Wojewódzki Konserwator Zabytków (LWKZ) nie zezwolił G.S. na powadzenie robót budowlanych polegających na rozbudowie, nadbudowie i zmianie konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego zlokalizowanego na działce nr ew. [...] przy ul. [...] w [...], zgodnie z "Projektem budowlanym rozbudowy, nadbudowy i zmiany konstrukcji dachu istniejącego budynku jednorodzinnego z adaptacją strychu na cele mieszkalne".

LWKZ stwierdził, że realizacja inwestycji zgodnie z projektem byłaby sprzeczna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż planowana rozbudowa i nadbudowa istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego znacznie przekracza wskazane w planie parametry wielkościowe. Obiekt jest przeskalowany, a jego forma architektoniczna daleko odbiega od dobrych wzorców willowej architektury [...], gdzie pierwsze wille z lat osiemdziesiątych XIX wieku były utrzymane w stylu szwajcarskim. Najczęściej używanym wówczas materiałem było drewno, a charakterystyczną dekoracją - wycinane w deskach elementy ażurowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00