Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II OSK 1595/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędzia del. WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 231/16 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia pomieszczenia do stanu poprzedniego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 231/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekając na podstawie art. 151 P.p.s.a. oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej MWINB) z dnia 20 listopada 2015 r. w przedmiocie nakazu doprowadzenia pomieszczenia do stanu poprzedniego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Pismem z dnia 18 czerwca 2014 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla [...] (dalej PINB) zawiadomił Spółdzielnię Mieszkaniową [...] w [...] i I.K. o tym, iż w sprawie dotyczącej legalności zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia strychu na lokal mieszkalny nr [...] w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym położonym przy ul. [...] w [...] zostało z urzędu wszczęte postępowanie administracyjne.

W ocenie organu nadzoru budowlanego nastąpiła zmiana sposobu użytkowania pomieszczenia strychu bez stosownego pozwolenia właściwego organu. Organ rozpoznał sprawę na podstawie normy prawnej zawartej w art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym do 30 maja 2004 r. (t.j. Dz. U. z 2003, Nr 207, poz. 2016), która w przypadku samowolnej zmiany sposobu użytkowania odwoływała się do zastosowania przepisów art. 50 i 51 tejże ustawy, ponieważ zmiana użytkowania został dokonana przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej nowelizującej z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (tj.: Dz. U. z 2004 r. Nr 93, poz. 888), a wprowadzającej nowy przepis art. 71a. Powyższe ustalenia oraz zebrany materiał dowodowy w ocenie organu I instancji stanowiły przesłankę do wydania - na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w związku z art. 71 ust. 3 ustawy Prawo budowlane w brzmieniu obowiązującym do 30 maja 2004 r. - postanowienia z dnia 2 marca 2015 r. o wstrzymaniu użytkowania lokalu użytkowania pomieszczenia znajdującego się na poddaszu ww. budynku, wykorzystywanego jako lokal mieszkalny nr [...] i nałożenia jednocześnie na Spółdzielnię obowiązku przedłożenia - w terminie 30 dni, od dnia doręczenia tego postanowienia - inwentaryzacji wraz z oceną techniczną dokonanej adaptacji tego pomieszczenia na cele mieszkalne w aspekcie prawidłowości i zgodności z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), aktualnej opinii kominiarskiej; protokołu próby szczelności instalacji gazowej; pomiaru hałasu w związku z bezpośrednim sąsiedztwem pomieszczeń maszynowni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00