Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II OSK 1353/18

W dacie podjęcia przez radę gminy uchwały, o której mowa w art. 20 ust. 1 u.p.z.p., musi istnieć bezwzględna zgodność pomiędzy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego a studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA Małgorzata Miron po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 893/17 w sprawie ze skargi W. D. uchwałę Rady Gminy G. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu B., Gmina G. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek Gminy G. o zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 893/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę W. D. na uchwałę Rady Gminy G. z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu B., Gmina G..

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu [...] maja 2013 r. Rada Gminy G. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu B., gmina G.. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu skargi W. D. na powyższą uchwałę, wyrokiem z dnia 14 października 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 684/14, stwierdził jej nieważność. Sąd wskazał na brak zgodności ustaleń planu miejscowego z postanowieniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy G., stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały nr [...] z dnia [...] czerwca 2011 r. w zakresie dotyczącym funkcjonowania oczyszczalni ścieków w B. Sąd stwierdził, że zmiany przeznaczenia terenów w planie miejscowym, nieprzewidzianej w studium, gmina może dokonać dopiero po uprzedniej zmianie studium z zachowaniem trybu, w jakim studium jest uchwalane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00