Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. I OSK 2129/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. WSA Adam Jutrzenka- Trzebiatowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 1002/17 w sprawie ze skargi M. D. na postanowienie P. z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 lutego 2018 r., wydanym w sprawie o sygn. akt II SA/Wa 1002/17, oddalił skargę M. D. na postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (określanego dalej jako organ lub Prezes IPN) z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie prawnym i faktycznym.
Wnioskiem z dnia 31 stycznia 2017 r. M. D., reprezentowany przez adwokata, zwrócił się do Prezesa IPN o przekazanie do właściwego archiwum państwowego dokumentów wytworzonych w latach 1989-1990 przez [...] Urząd Spraw Wewnętrznych w [...], które jak zaznaczył, prawdopodobnie zostały wytworzone w toku śledztwa prowadzonego w okresie 1989-1991 pod nadzorem Prokuratury Wojewódzkiej w [...] i zawierają materiały powstałe w ramach działalności Urzędu Ochrony Państwa (określnego dalej jako UOP), działającego od dnia 10 maja 1990 r., który nie jest instytucją wymienioną w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1575 - określanej dalej jako ustawa o IPN), a tylko dokumenty wytworzone przez instytucje wymienione w tym przepisie mogły zostać przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej (powoływanego dalej jako IPN). Postępowanie karne, w ramach którego wytworzone zostały przedmiotowe dokumenty, prowadzone było do dnia 31 października 1991 r. i zostało zakończone postanowieniem z dnia [...] listopada 1991 r. Sądu Okręgowego w [...] o umorzeniu postępowania karnego (sygn. [...]), a zatem przedmiotowe akta mają charakter niekompletny, niepełny i są pozbawione wartości archiwalnej, a jednocześnie powinny być przechowywane wraz z aktami postępowania przygotowawczego i jurysdykcyjnego.