Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 1585/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia WSA del. Małgorzata Jarecka Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 843/18 w sprawie ze skargi Gminy [...] na zarządzenie zastępcze Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zmiany nazwy ulicy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Po 843/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę Gminy P. i uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie zmiany nazwy ulicy.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.

Rada Miasta P. uchwałą z dnia 31 lipca 2014 r., nr XLIX/640/14 nadała rondu na skrzyżowaniu ulic [...],[...] i [...] w P. nazwę [...].

W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że podjęto ją z inicjatywy Z w P. Związek zauważył, że [...] został sformowany w Sielcach nad Oką na podstawie rozkazu dowódcy I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z dnia 27 grudnia 1943 r. i wchodził w skład 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty, z którą przeszedł chrzest bojowy w walkach pod Warszawą. W walkach na przyczółku warecko-magnuszewskim i Powiślu, niosąc pomoc powstańcom warszawskim zginęło 485 spośród 878 jego żołnierzy, którzy przeprawili się przez Wisłę. Następnie Pułk brał udział w walkach o Warszawę i Bydgoszcz, w przełamaniu Wału Pomorskiego i zdobyciu Kołobrzegu, a po przekroczeniu Odry skończył szlak bojowy w Brandenburgii. W związku z tym w 1946 r. rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego otrzymał miano "Zaodrzańskiego" i za bohaterstwo został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. Od 1949 r. Pułk stacjonował w P., aktywnie uczestnicząc w procesie odbudowy miasta. W 1957 r. został rozformowany, zaś część jego kadry skierowano do innych jednostek i instytucji, w tym do funkcjonującej od 1948 r. Oficerskiej Szkoły Samochodowej w P. W mieście tym zamieszkała grupa byłych żołnierzy Pułku, w tym płk F.L., Honorowy Obywatel miasta, na miejscowym cmentarzu pochowany jest również płk dypl. B.B., były dowódca Pułku i wieloletni zastępca Komendanta wspomnianej Szkoły. Zarząd zwrócił uwagę, że żołnierze ci wywodzili się z polskiej ludności uchodźczej wywiezionej w głąb ZSRR, radzieckiej Polonii oraz Polaków (Ślązaków, Wielkopolan oraz Pomorzan) wcielonych do Wehrmachtu, którzy znaleźli się w obozach jenieckich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00