Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. II OSK 2208/17
Ochrona zdrowia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy inspektor sądowy E. M. po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 481/16 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 18 grudnia 2015 r. znak: ... w przedmiocie powołania komisji do oceny zdolności wykonywania zawodu lekarza oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 marca 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 481/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. B. na decyzję Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 18 grudnia 2015 r. znak: ... w przedmiocie powołania komisji orzekającej w sprawie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej utrzymało w mocy uchwałę Okręgowej Rady Lekarskiej w O. z dnia 23 września 2015 r. w sprawie powołania komisji orzekającej w przedmiocie orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu przez skarżącego. Podstawą materialnoprawną zaskarżonej uchwały był art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli okręgowa rada lekarska stwierdzi, że istnieje uzasadnione podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu lub ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający wykonywanie zawodu lekarza, powołuje komisję złożoną z lekarzy specjalistów z odpowiednich dziedzin medycyny. Komisja ta wydaje orzeczenie w przedmiocie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu albo ograniczenia w wykonywaniu ściśle określonych czynności medycznych. Sąd wywiódł, że z przepisu tego wynika, iż jedyną i wystarczającą przesłanką do powołania komisji jest "uzasadnione podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu". Taka konstrukcja przepisu zobowiązuje organ powołujący komisję do każdorazowego wskazania okoliczności, które uzasadniają podejrzenie niezdolności lekarza do wykonywania zawodu.