Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II OSK 1717/17

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski /spr./ Protokolant starszy inspektor sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 903/16 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. z dnia (...) maja 2016 r. nr (...) w przedmiocie zakazu wprowadzenia na rynek brojlerów kurzych 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. na rzecz J. R. kwotę 1274 (słownie: tysiąc dwieście siedemdziesiąt cztery) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 903/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę J. Z. na decyzję Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. z dnia (...) maja 2016 r. nr (...) w przedmiocie zakazu wprowadzenia na rynek brojlerów kurzych.

Istotą sporu w niniejszej sprawie jest rozstrzygnięcie kwestii, czy w sprawie zaistniały podstawy do zastosowania wobec skarżącej środków zaradczych, o których mowa w art. 54 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia nr 882/2004.

W ocenie Sądu pierwszej instancji organ prawidłowo ustalił stan faktyczny sprawy stwierdzając przetworzone białka zwierzęce w paszy, którą karmione były przez skarżącą brojlery kurcząt. Potwierdziły to wyniki badań laboratoryjnych próbki paszy nr (...) pobranej w dniu (...) maja 2013 r. z kurnika oznaczonego skrótem "K-1". Zarówno akredytowane laboratorium w P. (sprawozdanie z badań z dnia [...] czerwca 2013 r.), jak i nie posiadające akredytacji laboratorium w B. (sprawozdanie z badań [...] z dnia [...] maja 2013 r.) uzyskało wyniki wskazujące na obecność w badanej próbce średnio na oznaczenie ponad 5 cząstek pochodzenia zwierzęcego, w tym kości zwierząt lądowych. Kolejne wyniki badań także wykazały, obecność w badanej próbce ponad 5 cząstek składników pochodzenia zwierzęcego, w tym kości zwierząt lądowych, co obrazuje w całokształcie skład paszy przeznaczonej do karmienia nie tylko brojlerów z kurnika K-1, ale również z sąsiedniego kurnika oznaczonego skrótem "K-4".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00