Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. II GZ 295/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia A. Sp. z o.o. w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 września 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1847/19 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej i nałożenia kary pieniężnej postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 30 września 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1847/19 odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] lipca 2019 r., w przedmiocie ograniczenia zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożenia kary pieniężnej.

Sąd I instancji wskazał, że we wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji skarżąca stwierdziła, iż w konsekwencji nałożenia sankcji administracyjnych już teraz ponosi dotkliwe konsekwencje rozstrzygnięcia KNF - obejmuje to zarówno straty materialne jak i wizerunkowe. Zdaniem skarżącej, w sprawie zachodzą przesłanki do wstrzymania wykonania decyzji w całości, zarówno z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody, jak i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, bowiem jej wydanie spowodowało podważenie kluczowego w przypadku działalności maklerskiej zaufania uczestników rynku finansowego do spółki, gdyż prowadzenie działalności maklerskiej opiera się na istnieniu szczególnego rodzaju więzi pomiędzy domem maklerskim a jego klientami (powierzającymi mu w różnym stopniu pieczę nad swoimi środkami). Przypisanie spółce działalności niezgodnej z prawem podważa wiarygodność skarżącej, a tym samym obniża zaufanie do niej jako uczestnika obrotu. Wnioskująca wywiodła, iż można założyć, że niewstrzymanie wykonania decyzji utrwali pogląd o rzekomo niezgodnych z prawem działaniach spółki wśród uczestników rynku finansowego, będących obecnymi i potencjalnymi klientami lub jej kontrahentami. Sytuacja ta może spowodować dalsze straty wizerunkowe oraz idącą za tym utratę dochodów z wykonywania działalności, co stwarza ryzyko faktycznego trwałego wyeliminowania spółki z rynku usług maklerskich, czego nie naprawi późniejsze uznanie przez Sąd legalności postępowania skarżącej. W ocenie spółki istnieje wysokie prawdopodobieństwo uchylenia rozstrzygnięcia KNF, a tym samym cofnięcia nałożonych sankcji administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00