Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 września 2019 r., sygn. II GSK 1661/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Sylwia Koszewska po rozpoznaniu w dniu 24 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Po 268/16 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [... grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Spółki A na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z 6 grudnia 2016 r. oddalił skargę P. W. "R." Spółki z o.o. w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...] grudnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 11 lutego 2015 r., kontroli na S. P. przy ul. P. [...] w W., funkcjonariusze ceni ujawnili dwa urządzenia o nazwach HOT FUN nr [...] i HOT FUN nr [...]. W drodze przeprowadzonego na nich eksperymentu ustalono, że były to automaty do gier w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm., dalej: u.g.h.). Za podmiot urządzający gry uznano Spółkę R., którą łączyła umowa z 19 grudnia 2014 r. wynajmu powierzchni lokalu właścicielowi automatów Spółce P..

Ustalenia te stały się podstawą decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z [...] sierpnia 2015 r., którą nałożono na skarżącą spółkę karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry w wysokości 24.000 zł.

Objętą skargą decyzją z [...] grudnia 2018 r., Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy uznał, że gry urządzane na ujawnionych automatach, były grami na automatach w rozumieniu u.g.h., a ich urządzanie odbywało się z naruszeniem przepisów ustawy. Wskazał, że automaty umożliwiały prowadzenie gier o charakterze losowym o wygrane pieniężne oraz rzeczowe, które to ustalenia wynikały z przeprowadzonego eksperymentu. O tym, że Spółkę należało uznać za urządzającą gry na automatach świadczyły, zdaniem organu, poszczególne postanowienia umowy zawartej z właścicielem automatów firmą P. Sp. z o.o. Zgodnie z umową, Spółka R., zobowiązana była do zapewnienie dostarczenia energii elektrycznej wyłącznie na potrzeby zainstalowanych automatów. Miała również obowiązek zapewnić właścicielowi automatów lub wskazanym przez niego podmiotom, swobodny dostęp do zainstalowanych urządzeń, jak również poinformować o zmianie czasu otwarcia swojego lokalu za każdym razem, co najmniej na trzy przed planowaną zmianą, za co również otrzymywała stosowne wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00