Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2019 r., sygn. II GSK 1076/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 913/16 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.

Wyrokiem z dnia 17 listopada 2016r., sygn. akt III SA/Wr 913/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2016r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach.

II.

W dniu [...] grudnia 2014r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu strony skarżącej w Ś. - "[...]", w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W jej wyniku stwierdzili, iż na miejscu znajdują się trzy, aktywne urządzenia do gier, podłączone do sieci, gotowe do gry, dostępne dla klientów, a przesłuchani świadkowie (właściciel lokalu i pracownik) zeznali, że na urządzeniach grano, a automaty wypłacały wygrane. Skarżąca oświadczyła, że dwa automaty są własnością "A." a jeden - B. sp. z o.o. Kontrolujący, korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej, poddali przedmiotowe urządzenia eksperymentowi, w wyniku którego ustalili m.in., iż gra na nich wyczerpuje znamiona definicji gry na automacie zawartej w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540), zwanej u.g.h. Lokal nie jest kasynem gry w rozumieniu definicji zawartej w art. 4 pkt 1 lit. a) u.g.h. Kontrolowany nie posiadał koncesji/zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, jak również poświadczenia rejestracji urządzenia wymaganego przepisami u.g.h. Z umowy najmu powierzchni użytkowej nr [...] z dnia [...] lipca 2014r., zawartej pomiędzy skarżącą, prowadzącą działalność gospodarczą w wymienionym lokalu, oraz B. sp. z o.o. wynika, iż wynajęła ona tej spółce - 3 m2 powierzchni w swoim lokalu, w celu prowadzenia przez tę spółkę gier, w tym na automatach losowych w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 u.g.h., a z umowy dzierżawy - zawartej z A. P. prowadzącym działalność gospodarczą pod wymienioną firmą A. w dniu [...] grudnia 2014r. - że przedmiotem była dzierżawa 3 m2 powierzchni lokalu strony skarżącej pod instalację urządzeń do gier.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00