Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2019 r., sygn. II GSK 3295/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 kwietnia 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 152/17 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 152/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach oddalił skargę [A.] sp. z o. o. w B. (dalej "Spółka") na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w Katowicach z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.

Orzeczenie to wydano w następujących okolicznościach faktycznych.

W dniu 11 marca 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych

w lokalu o nazwie [...], zlokalizowanym w S. przy ul. [...]. W lokalu stwierdzono włączone i gotowe do gry urządzenie o nazwie: DAYTONA GOLD nr [...]. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu stwierdzono, że urządzane na nim gry to gry na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 612), zwanej następnie "u.g.h.". Wyniki tych gier są bowiem nieprzewidywalne dla grającego jako, że prowadzący je nie ma żadnego wpływu na ich wynik, a zatem gry zawierają element losowości. Uzyskana wygrana rzeczowa w postaci kredytów umożliwia przedłużenie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także daje możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. Odpłatność za gry przesądza o ich komercyjnym charakterze. Jednocześnie stwierdzono, że urządzanie gier hazardowych ma miejsce w lokalu niebędącym kasynem i bez koncesji na prowadzenie kasyna gry. Za urządzającego te gry Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał Spółkę, jako dysponenta automatu. W związku z powyższym organ ten wymierzył Spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00