Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 932/17
Telekomunikacja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 887/16 w sprawie ze skargi [A] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty z tytułu opłaty za prawo dysponowania częstotliwością oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 października 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (Strona, Skarżący) na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] lutego 2016 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję z dnia [...] listopada 2015 r. i zasądził od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (Prezes UKE) na rzecz Skarżącego A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 697 zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd I instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Decyzją z [...] czerwca 2009 r., Prezes UKE, dokonał na rzecz Strony rezerwacji częstotliwości obejmującej kanały o szerokości 8 MHz, z zakresu 470 - 790 MHz, przeznaczonych do świadczenia audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych na obszarze całego kraju, w technologii DVB-H, w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej, ważnej do 31 grudnia 2023 r. Decyzja ta została następnie wielokrotnie zmieniona kolejnymi decyzjami Prezesa UKE (dalej: "decyzja rezerwacyjna").
Prezes UKE opisał następnie historię wpłat opłat za prawo do dysponowania częstotliwością za I-IV kwartał 2014 r. oraz za I i II kwartał 2015 r. i wskazał, że Strona pismem z [...] czerwca 2015 r. wniosła o stwierdzenie i zwrot nadpłat powstałych w wyniku uiszczenia w wysokości większej od należnej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością.