Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5520/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G G od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 lipca 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 1229/15 w sprawie ze skargi G G na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [..] września 2015 r. nr [..] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G G na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: WSA w Olsztynie lub Sąd I instancji) oddalił skargę G G (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie (dalej: Dyrektor) z dnia [..] września 2015 r. w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu 14 stycznia 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment na automacie w należącym do skarżącego sklepie monopolowym w Elblągu. W wyniku eksperymentu ustalono, że gry na automacie mają charakter losowy. Do materiału dowodowego została włączona opinia biegłego sądowego. W toku postępowania ujawniona została umowa dzierżawy zawarta przez skarżącego z innym podmiotem gospodarczym, na podstawie której skarżący wydzierżawiał część lokalu pod instalację urządzenia do gier. Z tego tytułu skarżący otrzymywał czynsz w wysokości 40% od sumy przychodów dzierżawcy z zainstalowanych urządzeń.

Naczelnik Urzędu Celnego w Elblągu, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540) dalej: u.g.h., wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry. Organ uznał, że skarżący współorganizował urządzanie gier na automatach, zapewniał warunki do korzystania z automatu wstawionego do jego lokalu, poprzez umożliwienie zainstalowania tego urządzenia, zapewniając jednocześnie jego zasilanie i pozostałe warunki eksploatacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00