Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5325/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 sierpnia 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 1213/15 w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 1213/15 po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. D. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie (w skrócie: Dyrektor, DIC) z [...] sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej w wysokości 60.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry, oddalił skargę.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] czerwca 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Elblągu, na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 z późn. zm., dalej: u.g.h.), wymierzył stronie karę pieniężną w wysokości 60.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach: HOT SPOT nr [...], HOT SPOT, nr [...], SUPER MAGIC nr [...], ADMIRAL HOT SPOT nr [...] oraz CASINO GAMES nr [...], poza kasynem gry.

Organ stwierdził, że funkcjonariusze celni podczas wykonywania obowiązków służbowych w dniu [...] stycznia 2012 r. w lokalu przy ul. [...] w [...] ujawnili powyżej opisane automaty do gier. Kontrolujący przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że oferowane w automacie gry mają zdecydowanie losowy charakter, typowy dla gier instalowanych w automatach hazardowych, gdyż grający pozbawiony jest jakiegokolwiek realnego wpływu na bieg akcji oraz jej wynik, które są niezależne od jego psychomotorycznych predyspozycji, takich jak: zręczność, spostrzegawczość, manualna sprawność, doświadczenie. Ponadto do materiału dowodowego Naczelnik Urzędu Celnego w Elblągu włączył opinie biegłego sądowego z [...] czerwca 2012 r., sporządzone w toku postępowania karnoskarbowego, dotyczące automatów ujawnionych w lokalu. Biegły ustalił, że gry są grami zawierającymi element losowości, ponieważ są realizowane przez programy standardowo napisane z wykorzystaniem procedur losowych (pseudolosowych). Każdy automat jest urządzeniem komputerowym. Kierując się powyższymi ustaleniami organ I instancji uznał, iż automaty do gry są automatami w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 3-5 u.g.h. Gra bowiem organizowana była w celach komercyjnych, na urządzeniu elektronicznym o charakterze losowym, gdzie podczas gry gracz miał możliwości uzyskania wygranych pieniężnych realizowanych poza automatami. Skarżący urządzał gry na ujawnionych w lokalu automatach, poza kasynem gry, bez koncesji oraz bez rejestracji automatów, tj. z pominięciem wymogów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i art. 23a ust. 1 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00