Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5565/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Magdalena Chewińska po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej H. M. i S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1860/15 w sprawie ze skargi H. M. i S. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...]; 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. na rzecz H. M. i S. M. solidarnie 8.380 (osiem tysięcy trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem objętym skargą kasacyjną oddalił skargę H. M. i S. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 13 marca 2011 r., funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu "[...]" mieszczącym się przy ul. [...] w K. Kontroli poddano znajdujące się w lokalu dwa terminale internetowe "INTERnet". Na skutek rozegrania gier kontrolnych ustalono, że urządzenia te pozwalały na uzyskanie wygranych, które można było przeznaczyć na przedłużenie prowadzonych gier, rozpoczęcie nowych gier oraz wypłatę pieniężną. W toku postępowania karno-skarbowego dokonano oględzin poddanych kontroli urządzeń oraz zasięgnięto opinii biegłego. Ustalono, że objęte kontrolą urządzenia są urządzeniami elektronicznymi działającymi w oparciu o wbudowany komputer z dedykowanym oprogramowaniem. Umożliwiają dostęp do sieci Internet, jednak cena za korzystanie z tej usługi jest tak wysoka, że jest to nieopłacalne. Omawiane urządzenia umożliwiają również dostęp do stron internetowych oferujących gry hazardowe, a korzystanie z tych stron jest 100 razy tańsze od korzystania z pozostałych stron. Gry prowadzone na poddanych kontroli urządzeniach mają charakter losowy, bowiem końcowy układ symboli na bębnach lub układ kart nie zależy od zręczności gracza. Gry te mają charakter komercyjny, a zdobyte w ich trakcie wygrane są dodawane do posiadanych środków pieniężnych i mogą być wykorzystywane w kolejnych grach. Ustalono ponadto, że oprogramowanie gier udostępnianych przez urządzenie zawiera generator losowy, zaś samo urządzenie umożliwia wypłatę wygranych pieniężnych za pośrednictwem karty zbliżeniowej i urządzenia "VIRTUALcafe".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00