Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5320/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Patrycja Kołtan-Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 14 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 1157/15 w sprawie ze skargi A. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lipca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę A. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

funkcjonariusze celni w dniu 12 maja 2011 r. w toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w J., przy ul. Ż. w "B. A.", w którym działalność gospodarczą prowadzi A. Ż., ustalili, że znajduje się tam podłączone do sieci elektrycznej, włączone i gotowe do gry urządzenie elektroniczne o nazwie Crazy Cards nr [...]. Na podstawie umowy najmu powierzchni użytkowej nr [...] zawartej w dniu 28 lutego 2011 r. pomiędzy A. Ż. (wynajmującym) a P. Sp. z o.o. (najemcą) stwierdzono, że właścicielem automatu do gier jest spółka P.. Przedmiotem umowy było oddanie do wyłącznego używania spółce powierzchni użytkowej lokalu "B. A.", (2 m²) w celu urządzania i prowadzenia przez spółkę gier na automatach zręcznościowych. Za wynajem strona otrzymywała kwotę 150 zł, przy czym wysokość tego wynagrodzenia ulegała zmniejszeniu proporcjonalnie do okresu, w którym automaty nie były eksploatowane. Suma ta obejmowała koszt stałego dostarczania energii elektrycznej. Wynajmujący był zobowiązany m.in. do umożliwienia swobodnego dostępu do automatu najemcy lub osobom upoważnionym przez spółkę, do powiadomienia spółki o istotnych zmianach godzin otwarcia lokalu i o zamiarze przerwania pracy lokalu (z co najmniej 5 dniowym wyprzedzeniem) oraz powiadamiania o awariach, uszkodzeniach itp. Przeprowadzony eksperyment potwierdził, że gry oferowane na powyższym urządzeniu były grami na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471, dalej: u.g.h.), urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy. Także ekspertyza z dnia 16 czerwca 2011 r., biegłego sądowego mgr inż. W. K. dowiodła, że gry na przedmiotowym urządzeniu elektronicznym były grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 5 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00