Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. II FSK 3846/17
Organ podatkowy ma obowiązek uznać konkretny wydatek za wydatek kwalifikowany, jeżeli podatnik faktycznie go poniesie, wykaże związek wydatku z uzyskanym lub racjonalnie spodziewanym przychodem i przedstawi dowód umożliwiający obiektywną ocenę przez organy, że powyższe okoliczności miały miejsce.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA del. Mirosław Surma (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 1616/16 w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2016 r., IPPB5/4510-995/15-2/MW w przedmiocie specjalnego podatku węglowodorowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1616/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 26 stycznia 2016 r. nr IPPB5/4510-995/15-2/MW w przedmiocie specjalnego podatku węglowodorowego uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, tj. w części dotyczącej nieuznania przez organ za koszty kwalifikowane kosztów wydobycia gazu.
1.1 Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku o interpretację wynikało, że Spółka prowadzi działalność wydobywczą w zakresie węglowodorów w postaci gazu oraz kondensatu (występującego wraz z wodami złożowymi). Faza gazowa wydobywanego gazu ziemnego jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła łącznie lub tylko do produkcji energii elektrycznej, w przypadku przerw w odbiorze ciepła. W tym celu, niewielka część wydobywanego gazu ziemnego jest także wykorzystywana w procesie technologicznym do wytworzenia ciepła niezbędnego do podgrzania wydobywanego gazu ziemnego oraz kontenera administracyjno-technicznego, tj. w celach prawidłowego funkcjonowania kopalni i zapewnienia ciągłości procesu wytwarzania energii elektrycznej/energii elektrycznej i ciepła. Spółka wskazała, że zadanie to realizowane jest w taki sposób, że wypływający pod ciśnieniem własnym gaz ziemny z odwiertu jest kierowany do instalacji wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej i ciepła ("instalacja wytwórcza") poprzez instalację przygotowania gazu łączącą ją z odwiertem ("instalacja kopalniana"). Wszystkie etapy procesu, w których wykorzystywany jest gaz ziemny, stanowią jeden proces technologiczny. Proces ten nie może być ze względów technicznych przerwany lub podzielony. Nie ma też możliwości jakiejkolwiek zmiany kolejności czynności technologicznych. Gaz nie jest przez stronę sprzedawany podmiotom trzecim, nie jest wprowadzany do sieci przesyłowej czy też dystrybucyjnej w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne ani nie podlega załadunkowi na środek transportu. Niemal całość wydobywanego przez Spółkę gazu jest wprowadzana do instalacji wytwarzającej energię elektryczną oraz ciepło.