Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 września 2019 r., sygn. II FSK 1045/19

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (spr.), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 1153/18 w sprawie ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia 18 października 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2013-2018 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 7 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo L. (dalej skarżący, Nadleśnictwo) na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 18 października 2018 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2013 -2018 (pełny tekst wyroku z uzasadnieniem inne powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl. ).

2. Z przedstawionego przez sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że Burmistrz Miasta i Gminy Z. określił Nadleśnictwu zobowiązanie w podatku od nieruchomości za kolejne lata od 2013- 2018 w wysokości wyższej niż wykazana przez Nadleśnictwo. Decyzje te utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie. Organy ustaliły, że w badanych latach podatkowych część gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa (użytków rolnych, lasów, a także gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako tereny mieszkaniowe oraz drogi) o łącznej powierzchni 62 388 m2, była zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na przesyle energii elektrycznej. Napowietrzne linie energetyczne były własnością P. [...] S.A. Oddział R. Korzystanie z gruntów odbywało się na podstawie umowy o ustanowieniu służebności przesyłu, zawartej między skarżącym a P. [...] S.A. Pasy techniczne pod liniami energetycznymi były niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i musiały być utrzymywane w sposób umożliwiający bezpieczne i bezawaryjne funkcjonowanie linii napowietrznej. Stanowiły w związku z tym grunty wykorzystywane w sposób aktywny do prowadzenia działalności gospodarczej. Organy przyjęły ponadto, że zajęcie gruntów na pasy techniczne w żadnym razie nie stoi na przeszkodzie możliwości prowadzenia na tych gruntach w ograniczonym zakresie działalności leśnej, o ile specyfika prowadzonej działalności gospodarczej na to pozwala.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00