Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2019 r., sygn. II FSK 1447/17

Z brzmienia art. 67 § 4 pkt 2 u.p.e.a. jednoznacznie wynika, że organ egzekucyjny (organ rekwizycyjny) albo dokonuje zajęcia ruchomości pozostawiając je pod dozorem zobowiązanego lub innej osoby, albo odbiera zajęte ruchomości i przejmuje nad nimi pieczę. Jeśli z protokołu zajęcia i odbioru ruchomości nie wynika, że zajęte ruchomości zostały pozostawione pod dozorem zobowiązanego lub innej osoby, to oznacza to, że zajęte ruchomości zostały odebrane przez organ egzekucyjny (organ rekwizycyjny). Nie ma w takiej sytuacji znaczenia to, że zajęte ruchomości zostały pozostawione w magazynie depozytowym urzędu celnego. Z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie wynika bowiem, że organ egzekucyjny (organ rekwizycyjny) jest zobligowany do przechowywania odebranych ruchomości we własnym magazynie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 911/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 22 sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynności egzekucyjne 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. oddala skargę, 3. zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 lutego 2017r., sygn. akt I SA/Lu 911/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 22 sierpnia 2016r., nr [...], w przedmiocie oddalenia skargi na czynności egzekucyjne uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 28 czerwca 2016r., nr [...]. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazano art. 145 § 1 pkt 1 lit. c i art. 135 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016r., poz. 718 ze zm.; dalej: "p.p.s.a."). Wyrok ten, podobnie jak i pozostałe wyroki sądów administracyjnych przywołane poniżej, jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00