Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. I FSK 601/17

Prawidłowa wykładnia przepisu art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d u.p.t.u. wymaga uznania, że organy podatkowe są uprawnione do ustalania momentu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych na podstawie całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi jeden z dowodów, na podstawie których możliwe jest stwierdzenie momentu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Brak protokołu zdawczo-odbiorczego nie może być jednak utożsamiony niewykonaniem usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Tym samym, brak protokołów zdawczo-odbiorczych nie implikuje niepowstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. W konsekwencji możliwe jest wystawienie faktury bez podpisanego protokołu odbioru robót.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 2787/15 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca 2010 r. do września 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. akt: III SA/Wa 2787/15, oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2015 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia 4 maja 2015 r. określającą A. M. (dalej: skarżącemu) zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług oraz kwotę do zwrotu za poszczególne miesiące od października 2010 r. do września 2011 r. a także umarzającą postępowanie podatkowe za okres od czerwca 2010 r. do września 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00