Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. II FSK 622/17
Warunkiem zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 u.p.o.l., jest to, aby grunty, budynki lub ich części były zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży. Wykorzystanie natomiast tych nieruchomości (lub ich części) dla innych podmiotów (np. osób dorosłych, osób prawnych) oznacza, że nie zostaną spełnione warunki zwolnienia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. [...] w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 1090/16 w sprawie ze skargi C. [...] w S. na interpretację indywidualną Burmistrza Miasta Szczyrk z dnia 18 kwietnia 2016 r. nr FN.3120.6.2016.DZ w przedmiocie podatku od nieruchomości 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od C. [...] w S. na rzecz Burmistrza Miasta Szczyrk kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Gl 1090/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi C. [...] w S. (dalej: "skarżący") na interpretację Burmistrza Miasta Szczyrk (dalej: "Burmistrz") z dnia 18 kwietnia 2016 r. nr FN.3120.6.2016.DZ w przedmiocie podatku od nieruchomości oddalił skargę. Wyrok ten jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
Sąd I instancji uznał za prawidłowe stanowisko Burmistrza, że brak jest przesłanek do tego, aby skarżący mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości uregulowanego w art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm., dalej: "u.p.o.l."). Podmiot ten jest instytucją gospodarki budżetowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych i nie ma statusu stowarzyszenia. Tym samym zwolnienie z powołanego przepisu u.p.o.l. nie znajdzie zastosowania. Zwolnienie to może być zastosowane wówczas, gdy budynki i grunty skarżącego są zajęte wyłącznie przez stowarzyszenia na statutową działalność wśród dzieci i młodzieży w zakresie określonym w art. 7 ust. 5 u.p.o.l. Wyjątek stanowią te przedmioty opodatkowania (budowle, grunty, budynki), które są związane z wykonywaniem przez skarżącego wyłącznie działalności podstawowej. O ile jest możliwe ich wydzielenie, to w tym zakresie można przyjąć, iż nie znajdują się one w posiadaniu przedsiębiorcy. O ile takie wydzielenie nie jest możliwe, należy przyjąć, iż ich wykorzystywanie nawet w niewielkim zakresie do działalności gospodarczej przesądza o istnieniu związku, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.