Postanowienie NSA z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. I OW 47/18
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Wójta Gminy C. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Wójtem Gminy C. a Prezydentem Miasta R. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku K.M. z dnia 10 stycznia 2018 r. o przyznanie pomocy w formie odpłatności za pobyt i wyżywienie w schronisku PCK dla bezdomnych kobiet z dziećmi oraz pomocy w formie zasiłku okresowego postanawia wskazać Wójta Gminy C. jako organ właściwy w sprawie.
Uzasadnienie
Wójt Gminy C. wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy nim a Prezydentem Miasta R. w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku K.M. z dnia 10 stycznia 2018 r. o przyznanie pomocy w formie odpłatności za pobyt i wyżywienie w schronisku PCK dla bezdomnych kobiet z dziećmi oraz pomocy w formie zasiłku okresowego.
W uzasadnieniu wniosku podał, że K.M. wraz z dwojgiem dzieci w wieku [...] lat, w związku z przemocą w rodzinie ze strony konkubenta J.C., od dnia 2 maja 2017 r. przebywa w schronisku PCK dla bezdomnych kobiet z dziećmi w R. Z przeprowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w R. wywiadów środowiskowych wynika, że w dniu 18 stycznia 2017 r. zawarła umowę najmu lokalu mieszkalnego w B. przy ul. [...] oraz ma zamiar składać kolejny wniosek o przydzielenie mieszkania w R. W rodzinie K.M. nie występuje niepełnosprawność ani długotrwała choroba. Głównym źródłem utrzymania są alimenty na dzieci oraz świadczenie wychowawcze. Od czasu pobytu w schronisku nie wykazała ona żadnej motywacji, aby zmienić swoją sytuację życiową. Nie wykorzystuje własnych zasobów, żeby poprawić warunki życiowe swojej rodziny. Nie złożyła wniosku o zasiłek rodzinny, a od dnia 20 grudnia 2017 r. do dnia 4 stycznia 2018 r. przebywała u znajomego za granicą. Ponadto z informacji uzyskanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w S. wynika, iż K.M. nieprawdziwie twierdzi, że świadczenie wychowawcze w wysokości 1.000 zł miesięcznie, które ma być przeznaczone na remont mieszkania przekazuje rodzicom. Według ich oświadczenia od córki nie otrzymują żadnych pieniędzy. Przez osiem miesięcy nie podjęła żadnej pracy oraz nie zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy.