Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 26 kwietnia 2018 r., sygn. I OZ 414/18

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia R. L.-K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. akt II SA/Bk 114/18 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi R. L.-K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2018 r. znak [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zaskarżonym postanowieniem odmówił wstrzymania wykonania sprecyzowanej w sentencji decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że wraz ze skargą na ww. decyzję skarżąca złożyła wniosek o wstrzymanie jej wykonania. Wyjaśniła, że wykonanie decyzji spowoduje pozbawienie jej znacznych kwot pieniędzy, nie będzie ona w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb w tym kosztów zakupu opału, dojazdów do pracy, zakupu innych podstawowych środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Nadto argumentowała, że postępowanie sądowoadministracyjne może trwać nawet kilka miesięcy i może ona mieć trudności z wyegzekwowaniem od organu zapłaconych kwot. Jak wyjaśniła, złożyła również wniosek o zwolnienie z opłaty, zatem nie jest wykluczone, że nie będzie zobowiązana w ogóle jej ponosić. Odmawiając skarżącej wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Sąd I instancji wskazał, że przez niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków warunkujących możliwość uwzględnienia wniosku, należy rozumieć taki stan, w wyniku którego może zostać wyrządzona szkoda, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot świadczenia ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy jej pierwotnych cech. W niniejszej sprawie wniosek o wstrzymanie wykonania dotyczy decyzji ustalającej comiesięczną opłatę w wysokości 2.069,41 zł z tytułu pobytu matki skarżącej w domu pomocy społecznej i jednorazową opłatę za okres tego pobytu, który już upłynął (896,74 zł). Zdaniem Sądu I instancji, analiza wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji w kontekście materiału dowodowego zgromadzonego w aktach administracyjnych nie daje podstaw do udzielenia ochrony tymczasowej. Sąd ten wskazał, że uzasadnienie wniosku o udzielenie tej ochrony jest lakoniczne i nie zawiera wskazania konkretnych kwot, z których skarżąca będzie musiała się utrzymać, a które będą zbyt niskie by pokryć jej bieżące potrzeby. Skarżąca nie wskazuje też, aby pozostawała zadłużona, co mogłoby świadczyć o jej trudnej sytuacji materialnej. Nie przedstawiła również choćby przykładowego zestawienia dochodów oraz wydatków. Zatem Sąd meriti z treści wniosku nie był w stanie wywnioskować, na czym miałoby polegać niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych skarżącej w wyniku konieczności wykonania zaskarżonej decyzji. Dalej Sąd ten wskazał, że bardziej szczegółowe informacje w powyższym zakresie znajdują się w aktach administracyjnych. Wynikają z nich dwa wyliczenia:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00