Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. I OSK 256/18

Nie jest dopuszczalna odrębna skarga na bezczynność do sądu administracyjnego w przedmiocie skierowania do komisji lekarskiej, o jakim mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz. U. z 2014 r., poz. 616, ze zm.), a samo skierowanie nie stanowi aktu lub czynności z art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.).

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2017 r., sygn. akt II SAB/Wa 137/17 odrzucające skargę K. K. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie skierowania do komisji lekarskiej w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z 13 września 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę K. K. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie skierowania do komisji lekarskiej w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.

W uzasadnieniu podano, że skarżąca (była funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji, zwolniona ze służby w dniu [...] lutego 2011 r. w związku z uznaniem jej przez komisję lekarską za niezdolną do służby w związku z chorobą pozostającą w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby i przyznaniem jej od dnia [...] października 2010 r. III grupy inwalidzkiej) pismem z dnia [...] stycznia 2016 r. wystąpiła do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o skierowanie do komisji lekarskiej w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Kolejnym pismem z dnia [...] sierpnia 2016 r. skarżąca wezwała Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji do usunięcia naruszenia prawa polegającego na nieskierowaniu do komisji lekarskiej w celu ustalenia związku choroby ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, wymienionej w zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ustalenia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r., poz. 866).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00