Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 3277/18
Ochrona zdrowia
Dnia 18 grudnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: asystent sędziego T. M. po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. Z. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lipca 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 2595/17 w sprawie ze skargi B. Z. F. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 30 sierpnia 2017 r. nr ... w przedmiocie niestwierdzenia naruszenia praw pacjenta 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 lipca 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 2595/17 oddalił skargę B. Z. F. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 30 sierpnia 2017 r., znak ... w przedmiocie niestwierdzenia naruszenia praw pacjenta.
Wyrok zapadł w następującym stanie sprawy:
Pismem z dnia 4 grudnia 2015 r. B. Z. F. wskazała na naruszenia praw córki E. F. jako pacjentki związanych z procesem diagnozowania i jej hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. W. T., Szpitalu Psychiatrycznym. Rzecznik Praw Pacjenta rozstrzygnięciem z dnia 30 sierpnia 2017 r. znak: ... na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2017 r. poz. 1318 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 127 § 3 k.p.a., po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek B. Z. F., utrzymał w mocy własne rozstrzygnięcie z dnia 5 lipca 2017 r. znak: ... niestwierdzające naruszenia przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. W. T. praw pacjentki E. F. do świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt 1 ustawy po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Rzecznik Praw Pacjenta jest zobowiązany wyjaśnić wnioskodawcy i pacjentowi, którego sprawa dotyczy, brak stwierdzenia naruszenia praw pacjenta. W myśl art. 54 ustawy, w zakresie nieuregulowanym w art. 49-53 do postępowania prowadzonego przez Rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, co powoduje, że wydane przez organ rozstrzygnięcie, o którym mowa w art. 53 ust. 1 pkt 1 ustawy powinno co do zasady spełniać zasadnicze wymagania przewidziane dla rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej w formie decyzji administracyjnej (art. 104 § 1 k.p.a.). Z tego względu przeprowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowanie wyjaśniające powinno odpowiadać kodeksowym zasadom ogólnym, a przy tym rozstrzygnięcie organu niestwierdzające naruszenia praw pacjenta swoją formalną konstrukcją i merytoryczną argumentacją stojącą za wskazanym wnioskiem powinno spełniać wymagania przewidziane w art. 107 § 1-3 k.p.a. Sąd zauważył, że przedmiot postępowania prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta i instrumenty, które ustawodawca temu organowi przyznał w art. 52 ust. 1-3 cyt. ustawy, świadczą o tym, że działania organu powinny zostać nakierowane na zebranie dostępnych informacji i wyjaśnienie wszystkich okoliczności pozwalających stwierdzić, czy prawa określonego pacjenta w odniesieniu do udzielanych mu świadczeń zdrowotnych doznały uszczerbku. Specyfika podejmowanych przez Rzecznika Praw Pacjenta działań w tym kierunku, zbiorczo określonych mianem "postępowania wyjaśniającego", stanowi o tym, że szczególna waga przy odpowiednim stosowaniu przez Rzecznika przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego powinna zostać przyznana ustaleniom faktycznym przyjmowanym w zainicjowanej przez pacjenta lub wnioskodawcy sprawie i kryteriom prawnym ich oceny zgodnie z art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a. (por. wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r. sygn. II OSK 977/18).