Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., sygn. II OSK 309/18
Cudzoziemcy
Dnia 13 grudnia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 1001/17 w sprawie ze skargi G. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania polskiego dokumentu podróży 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt IV SA/Wa 1001/17, oddalił skargę G. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] lutego 2017 r. w przedmiocie odmowy wydania polskiego dokumentu podróży.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
[...] września 2013 r. G. T. (dalej: "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca") za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej w T. wniosła o nadanie statusu uchodźcy, wskazując, że jej mąż zaginął, a ona sama ma problemy z policją i [...]. Decyzją z [...] maja 2015 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców odmówił Wnioskodawczyni nadania statusu uchodźcy, udzielenia jej ochrony uzupełniającej oraz zgody na pobyt tolerowany. Po rozpatrzeniu odwołania Rada do Spraw Uchodźców decyzją z [...] maja 2016 r. udzieliła Wnioskodawczyni zgodę na pobyt tolerowany ze względu na dobro małoletnich dzieci, których wyjazd do kraju pochodzenia Wnioskodawczyni mógłby w istotnym stopniu zagrozić ich rozwojowi psychofizycznemu. W pozostałej części Rada do Spraw Uchodźców utrzymała w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że prześladowania, jakie miały dotknąć Wnioskodawczynię, a zwłaszcza przestępstwo o wyjątkowo brutalnym charakterze, którego padła ofiarą, nie wynikały z jej przynależności do społeczności [...], ale możliwego powiązania jej męża z [...]. Wnioskodawczyni zaskarżyła powyższe rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w części utrzymującej w mocy decyzję z [...] maja 2015 r. Sąd wyrokiem z 10 marca 2017 r., sygn. akt IV SA/Wa 1959/16, uchylił zaskarżoną decyzję z uwagi na nie dość wnikliwe wyjaśnienie w toku postępowania i w uzasadnieniu rozstrzygnięcia, czy wnioskodawczyni w kraju pochodzenia nie grozi prześladowanie.