Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. I OSK 1938/16

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak Protokolant st. asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Stołecznego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Wa 1395/15 w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia utraty prawa do uposażenia 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 maja 2016r., sygn. akt II SA/Wa 1395/15, uwzględnił skargę M. A. na opisaną w sentencji decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...], i uchylił ją oraz utrzymany nią w mocy rozkaz personalny organu I instancji i orzekł o kosztach postępowania.

Przedstawiając w jego uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd I instancji wskazał, iż Komendant Rejonowy Policji [...] rozkazem z dnia [...] kwietnia 2015 r., na podstawie m.in. art. 121e ust. 3 i 7 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), stwierdził utratę prawa do uposażenia za okres korzystania przez M. A. ze zwolnienia lekarskiego. Zaskarżoną decyzją, na podstawie m.in. art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., organ odwoławczy utrzymał w mocy powyższy rozkaz personalny. W jego uzasadnieniu wskazano, iż funkcjonariusz korzystał ze zwolnień lekarskich w okresie od [...] czerwca 2014 r. do [...] października 2014 r. W tym czasie uczestniczył w 15 posiedzeniach Dzielnicowego Zespołu [...] dla Dzielnicy [...], otrzymując za to wynagrodzenie pieniężne. W ocenie organu stanowiło to pracę zarobkową w rozumieniu cytowanego przepisu ustawy o Policji. Było więc przejawem nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Praca ta mogła utrudniać leczenie i rekonwalescencję. W takiej sytuacji przepisy pragmatyki przewidują obowiązek organu stwierdzenia utraty prawa do uposażenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00