Wyrok NSA z dnia 13 września 2018 r., sygn. I OSK 2541/16
Żołnierze zawodowi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) del. WSA Rafał Wolnik Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Kozub - Marciniak po rozpoznaniu w dniu 13 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Gd 276/16 w sprawie ze skargi J.L. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie dodatku motywacyjnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. akt III SA/Gd 276/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J.L. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] w [...] z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie dodatku motywacyjnego.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...] utrzymał w mocy decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] nr [...] o odmowie wypłaty J.L. dodatku motywacyjnego z tytułu posiadania mistrzowskiej klasy kwalifikacyjnej.
Z uzasadnień do decyzji wynikają następujące istotne okoliczności faktyczne i prawne: st. chor. szt. rez. J.L. wystąpił w dniu 12 grudnia 2013 r. do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] z wnioskiem o wypłatę dodatku motywacyjnego za posiadanie mistrzowskiej klasy specjalisty wojskowego. Wnioskodawca napisał, że na mocy rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej z dnia [...] listopada 2000 r. nr [...] uzyskał klasę mistrzowską na stałe, a jej uzyskanie poprzedzone było zdaniem egzaminu.
Organy wojskowe nie uwzględniły wniosku, wskazując, że obecnie przyznawanie dodatku motywacyjnego regulują przepisy art. 80 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 46a ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2014, poz. 1414 ze zm.) oraz przepisy rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie nadawania, potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej przez podoficerów i szeregowych zawodowych (j.t.Dz.U.2015 r., poz.270). Ponieważ jednak wnioskodawca uzyskał mistrzowską klasę kwalifikacyjną w specjalności wojskowej 30-1-18 na podstawie innych, wcześniej obowiązujących przepisów, nie spełnił zasad nadawania aktualnie klasy kwalifikacyjnej, a w konsekwencji - nie ma prawa do dodatku motywacyjnego na podstawie art. 46 a i art. 80 ust. 1 pkt 4 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wnioskujący legitymuje się bowiem mistrzowską klasę specjalistyczną nadaną przed dniem 1 stycznia 2010 r. na podstawie decyzji nr [...] Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] marca 1995 r. w sprawie uzyskiwania klas klasyfikacyjnych przez specjalistów wojskowych i instruktorów spadochronowych w Siłach Zbrojnych, zgodnie z "Instrukcją klasyfikowania specjalistów wojskowych w Siłach Zbrojnych" oraz " Wykazem korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności wojskowych żołnierzy sił zbrojnych RP". W uzasadnieniu do zaskarżonej decyzji organ odwoławczy szczegółowo wyjaśnił, między innymi, że dodatek motywacyjny do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych wprowadzony został z dniem 1 stycznia 2010 r. ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. zmieniającą ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 669).W przepisach art. 46 i 80 ustawy uregulowano kwestie nadawania żołnierzom zawodowym korpusów podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych klas kwalifikacyjnych odpowiadających poziomowi ich wyszkolenia wojskowego i specjalistycznego, zgodnie z zajmowanymi stanowiskami służbowymi. W omawianych przepisach przewidziano, między innymi, że klasę kwalifikacyjną nadaje się po zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjna powołaną przez uprawniony organ.