Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 1916/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Kr 177/17 w sprawie ze skargi M. K. na uchwałę Rady Miejskiej w K. z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...]" oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 10 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 177/17, po rozpoznaniu skargi M. K. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z [...] 2014 r. nr [...] w sprawie uchwalenia "miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...] ([...])" stwierdził nieważność § 4 ust. 2 pkt 2 lit. c tej uchwały i oddalił skargę w pozostałym zakresie.

Skarżąca zaskarżyła wskazany plan miejscowy w związku z tym, że jest właścicielką położonej na jego obszarze działki nr [...], która znalazła się na terenie oznaczonym symbolem 5.RZ/US.1 o przeznaczeniu określonym jako "tereny rolne z dopuszczeniem ich użytkowania jako tereny rekreacyjno - sportowe".

W skardze zarzuciła naruszenie:

- art. 140 k.c., art. 6 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 21 ust. 1 i art. 64 ust. 1 i ust. 3 Konstytucji RP przez nadużycie przysługującego gminie władztwa planistycznego polegające na ograniczeniu prawa własności nieruchomości skarżącej w sposób nieproporcjonalny do potrzeby zapewnienia racjonalnej gospodarki przestrzennej oraz ponad usprawiedliwione potrzeby publiczne,

- art. 64 ust. 2 Konstytucji RP poprzez nierówne traktowanie polegające na zróżnicowanym przeznaczeniu nieruchomości posiadających analogiczne uwarunkowania,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00