Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 września 2018 r., sygn. I OSK 797/18

Ruch drogowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia del. WSA Katarzyna Matczak po rozpoznaniu w dniu 24 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. akt: III SA/Gd 627/17 w sprawie ze skargi W.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [..] czerwca 2017 r., znak: [..] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. akt: III SA/Gd 627/17 oddalił skargę W.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [..] czerwca 2017 r., znak: [..] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [..] lutego 2017 r., znak: [..] Prezydent Miasta Gdyni skierował W.M. na badanie lekarskie w związku z uzasadnionymi zastrzeżeniami co do stanu zdrowia kierowcy.

Po rozpoznaniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku decyzją z dnia [..] czerwca 2017 r., znak: [..] utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy, podnosząc w uzasadnieniu, że Komendant Miejski Policji w Gdyni kierując wniosek o skierowanie W.M. na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi wskazał, że w dniu [..] kwietnia 2016 r. kierowca W.M. stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zjechał z jezdni i uderzył w stojące na parkingu auto, które pod wpływem siły zderzenia uderzyło w kolejny pojazd. We wniosku wskazano także, że W.M. cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, a deformacja kończyn powoduje problemy z poruszaniem się, co jak twierdził sam kierujący mogło mieć wpływ na zwolnione reakcje w trakcie zdarzenia. Na miejscu zdarzenia ustalono, że kontakt z kierującym był znacznie utrudniony ze względu na stan psychofizyczny, a problem z poruszaniem się niewątpliwie miał wpływ na zaistnienie zdarzenia. Nadto kierujący pojazdem poruszał się pojazdem nieprzystosowanym dla osoby niepełnosprawnej, wbrew wpisowi w prawie jazdy o konieczności poruszania się pojazdem specjalnie przystosowanym. Ustalenie powyższe utrwalono w notatce urzędowej funkcjonariusza Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Powyższe okoliczności znalazły potwierdzenie w dokumentach przedłożonych z odwołaniem, tj. orzeczeniu o znacznym i trwałym stopniu niepełnosprawności W.M. z dnia [..] marca 2004 r., zaświadczeniu o zaliczeniu do pierwszej grupy inwalidów z dnia [..] marca 1992 r. wskazującym obniżoną sprawność ruchową oraz zaświadczeniu lekarskim potwierdzającym, że W.M. choruje na porażenie mózgowe z niedowładem czterokończynowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00