Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2018 r., sygn. I OSK 1083/17

Policja

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Lu 788/16 w sprawie ze skargi A. W. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. W. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 20 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Lu 788/16 oddalił skargę A. W. (dalej: "skarżący") na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W skardze kasacyjnej od powyższego wyroku skarżący wniósł o jego uchylenie w całości oraz rozpoznanie skargi i orzeczenie co do istoty sprawy poprzez uchylenie zaskarżonego rozkazu personalnego z [...] maja 2016 r. oraz utrzymanego nim w mocy rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w [...] z [...] czerwca 2013 r., nr [...]. Jednocześnie wniósł o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych. Ewentualnie wniósł o uchylenie ww. wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił:

I naruszenie przepisów prawa materialnego (art. 174 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2012 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej: “ P.p.s.a."), tj.

art. 41 ust. 2 pkt 7 i następne ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r., Nr 287, poz. 1687, ze zm., dalej: "ustawa"), przez ich niewłaściwe zastosowanie w niniejszej sprawie w stosunku do ustalonego w sprawie stanu faktycznego i w konsekwencji czego wydanie wyroku oddalającego skargę, przez uznanie, że skarżący wyczerpał swoim postępowaniem dyspozycję normy art. 41 ust 2 pkt 7 ustawy, gdy tymczasem okres 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby przerwany został skutecznie [...] kwietnia 2013 r. - tj. w dniu stawienia się do Komendy Powiatowej Policji w [...], a do której to nie został dopuszczony bez swojej winy (vide pismo skarżącego do Komendanta KPP w [...] z [...] kwietnia 2013 r. - akta sprawy WSA w Lublinie) lecz z uwagi na subiektywne przeświadczenie przełożonych, że podjęcie zadań służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym może negatywnie wpłynąć na relacje osobiste panujące w komendzie (vide notatka służbowa z [...] kwietnia 2013 r. - akta sprawy WSA w Lublinie), jak również z powodu skierowania skarżącego na badania lekarskie [...] kwietnia 2013 r. (vide polecenie wyjazdu służbowego z [...] kwietnia 2013 r. - akta sprawy WSA w Lublinie), które to z uwagi na ponowne okoliczności niezależne od niego zakończył [...] września 2013 r., a tym samym nie sposób było uznać, że ustalony w sprawie stan faktyczny odpowiada dyspozycji normy prawnej wyrażonej w art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00