Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2018 r., sygn. II OSK 2994/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 9 maja 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie: Sędzia NSA Roman Hauser Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2018 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lipca 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 751/17 w sprawie ze skargi I. Z. na uchwałę Rady [...] z dnia [...] roku Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego. [pic]

Uzasadnienie

II OSK 2994/17

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. Z. na uchwałę Rady [...] z dnia [...] 2016 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

I. Z. wniosła skargę na uchwałę Rady [...] z dnia [...] 2016 r., Nr [...], w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu nieruchomości przy ul. [...]. Skarżąca zarzuciła uchwale naruszenie art. 39 ust. 1 i art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r., poz. 446 ze zm.), dalej u.s.g., art. 15, art. 20 ust. 1 i art. 28 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2016 r. poz. 778 ze zm.), dalej u.p.z.p., art. 144 k.c. oraz art. 64 Konstytucji RP. W jej ocenie zaskarżony plan narusza zasady sporządzania planu miejscowego, ponieważ został sporządzony tylko dla jednej nieruchomości i wyłącznie ze względu na przyznanie skarżącej, ostateczną decyzją Prezydenta [...] z dnia [...] 2015 r., prawa użytkowania wieczystego działki nr [...]. Ponadto skarżąca podniosła, że nie została podjęta odrębna uchwała o zgodności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego [...]. Uchwalenie planu miejscowego w takim kształcie (przeznaczenie m.in. działki nr [...] pod usługi z zakresu oświaty) w sposób zasadniczy łamie koncepcję architektoniczną całości zabudowy dla [...], jaka była przyjęta w studium. Nieruchomość przy ul. [...] według studium znajduje się w strefie M1 (tereny mieszkalne) o orientacyjnej wysokości zabudowy do 20 metrów. Tymczasem nieruchomość skarżącej będzie się znajdować w strefie UO - usługi oświaty bez możliwości zabudowy. Zaskarżony plan pozwala na bardzo ograniczone, pozbawione funkcjonalności i niedostosowane do otoczenia, zagospodarowanie tego obszaru. Zaskarżona uchwała została przyjęta w celu pozbawienia skarżącej prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu o powierzchni 1231 m2, a także zaniżenia wysokości odszkodowania za podniesioną szkodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00