Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. II OSK 3226/17

Przepis art. 81c ust. 2 Prawa budowlanego znajduje zastosowanie wówczas, gdy wiedza pracowników organu nadzoru budowlanego nie jest wystarczająca do samodzielnego poczynienia ustaleń faktycznych niezbędnych do wydania rozstrzygnięcia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie sędzia NSA Roman Hauser sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Wr 176/17 w sprawie ze skargi M. K. na postanowienie [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Wr 176/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, oddalił skargę M. K. na postanowienie [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej dotyczącej szczegółowej analizy stanu technicznego budynku stodoły.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okoliczności faktycznych i prawnych:

W trakcie oględzin posesji przy ul. [...] w T., przeprowadzonych w dniu 5 stycznia 2012 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie W. stwierdził, że na nieruchomości istnieje budynek gospodarczy - stodoła, której połać dachowa uległa w części zawaleniu wraz ze ścianą szczytową wschodnią. Uwzględniając spowodowane zaistniałym stanem obiektu zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników obiektu, organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie złego stanu technicznego stodoły.

W wyniku kolejnych oględzin budynku stodoły organ I instancji ustalił, że jest to poniemiecki budynek, wykonany w technologii tradycyjnej murowanej, dach dwuspadowy, kryty dachówką ceramiczną karpiówką. Od strony wschodniej część dachu uległa zawaleniu. Stan konstrukcji więźby dachowej jest bardzo zły. Szczegółowy opis stanu technicznego obiektu zawiera protokół oględzin z dnia 25 października 2012r. Obecny w toku czynności współwłaściciel obiektu J. F. oświadczył, że nie użytkuje budynku od 20 lat i zgłosił chęć jego rozbiórki w całości lub w części, na zasadach współfinansowania z drugim współwłaścicielem M. K.. M. K. nie wyraziła zgody na rozbiórkę stodoły, z uwagi na jej użytkowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00