Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 2602/17
Cudzoziemcy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Marcin Kamiński Protokolant asystent sędziego Małgorzata Mańkowska po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej N. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 200/17 w sprawie ze skargi N. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt stały oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 maja 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 200/17 oddalił skargę N. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt stały.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
N. P. (obywatel [...]) 18 sierpnia 2015 r. wystąpił do Wojewody Pomorskiego z wnioskiem o udzielenie mu zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na swoje polskie pochodzenie.
Wojewoda Pomorski decyzją z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] odmówił udzielenia wnioskodawcy zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskodawca do wniosku załączył m.in. następujące dokumenty: kserokopię zaświadczenia Narodowego Archiwum [...] nr [...] z dnia [...] września 2014 r., kserokopię zaświadczenia Narodowego Archiwum [...] nr [...] z dnia [...] września 2014 r., kserokopię klauzuli wykonawczej nr [...] w sprawie cywilnej wydanej przez Sąd [...], kserokopię wyroku Sądu [...] w sprawie nr [...] - wszystkie wraz z tłumaczeniem przysięgłym.
W trakcie przesłuchania dniu 3 listopada 2015 r. wnioskodawca zeznał, że swoje polskie pochodzenie wywodzi od ojca. Wskazał, że jego rodzice nie byli małżeństwem i nie zamieszkiwali wspólnie. On jako dziecko zamieszkiwał z matką, zaś ojciec mieszkał w pobliżu jego miejsca zamieszkania i cudzoziemiec często go odwiedzał. Oświadczył, że jego matka nie kultywowała żadnych polskich tradycji. Zapytany o to, jakie polskie tradycje, informacje dotyczące Polski przekazali mu ojciec i dziadkowie, zeznał: "Wszystkie święta narodowe to ja wiem: Boże Narodzenie i Wielkanoc. Boże Narodzenie - Wigilia i Sylwester, Nowy Rok. Mikołajki - mój dziadek był [...]". Natomiast zapytany o to, jakie informacje o Polsce przekazał mu ojciec, cudzoziemiec wskazał: "On żył, urodził się, kiedy Polska nie była okupowana. Chodzili do kościoła. U nich była duża rodzina. On rozmawiał po polsku". Cudzoziemiec zeznał, że w jego domu rodzinnym obchodzono polskie święta, tj. Nowy Rok, Wigilia i Wielkanoc. Zapytany, jak obchodzi się w jego domu Wigilię, wskazał: "My chodzimy do cerkwi, gotujemy kutia, pierwszy dzień po Wielkanocy zbiera się cała rodzina". Zapytany, czy słyszał o kolędach, odpowiedział: "Tak, w karnawale. To jest tradycja. Kiedy ludzie chodzą jedni do drugich z kolędami, proponują jedzenie, prezenty, gotują się do postu". Zapytany, czy pamięta jakieś opowieści ojca, babci lub dziadka o Polsce, zainteresowany oświadczył, że oni bardzo lubili przyrodę, miejscowość; utrzymywali dobre stosunki sąsiedzkie; to były trudne czasy ze względu na komunizm. W dalszej części przesłuchania cudzoziemiec zapytany, czy w domu jego rodziców była obchodzona Wielkanoc, zeznał: "U mnie nie było możliwości wspólnie z rodzicami obchodzić to święto, tylko znam z opowieści". Zeznał, że języka polskiego uczył się w dzieciństwie od ojca, ale nie posługiwał się nim aż do chwili obecnej. Obecnie uczy się od nowa języka polskiego, słuchając polskojęzycznych stacji radiowych i rozmawiając z Polakami w pracy. Zainteresowany wskazał, że nie zna polskich wierszy ani piosenek. Cudzoziemiec poprawnie wymienił znanych mu polskich prezydentów oraz prawidłowo wskazał daty ważnych polskich wydarzeń historycznych, tj. Bitwa pod Grunwaldem, odzyskanie niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 1918 r. Ponadto cudzoziemiec prawidłowo wskazał polskich twórców kultury.