Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1950/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Ol 192/17 w sprawie ze skargi G. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Ol 192/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę G. D. (dalej określanego jako skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie

z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy:

Pismem z dnia 7 lipca 2014 r. skarżący wystąpił do Wójta Gminy Piecki

o ustalenie warunków zabudowy na rozbudowę ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego na budynek mieszkalny jednorodzinny

o powierzchni 11x9 m na działce nr [...] w obrębie geodezyjnym [...] w gminie [...]. Skarżący wskazał m.in., że powierzchnia tej działki wynosi 6500 m2 i że jest ona częściowo wykorzystywana rolniczo.

Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] (znak [...]) Wójt Gminy Piecki odmówił ustalenia warunków zabudowy dla tej inwestycji. Stwierdził, że w sprawie nie zachodzi przesłanka określona w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647, ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1073, ze zm., dalej powoływanej jako ustawa). Na działkach sąsiednich nie występuje bowiem zabudowa pozwalająca na ustalenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jedynie na działce nr [...] znajduje się zabudowa zagrodowa, która nie może być punktem odniesienia dla planowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie wolnostojącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00