Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. I GSK 2568/18

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Łd 92/18 w sprawie ze skargi M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 marca 2018 r. sygn. akt III SA/Łd 92/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. reprezentowanego przez kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IAS lub organ odwoławczy) z [...] grudnia 2017r., nr [...].

Decyzją tą Dyrektor IAS, na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2017 poz. 201, dalej: op), art. 37 lit. h, art. 37 lit. j ust. 1 pkt 4 i art. 37 lit. k ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1057), uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi z dnia [...] grudnia 2016 r. w przedmiocie określenia M. zobowiązania w opłacie paliwowej za okres od stycznia do grudnia 2011 r. w łącznej kwocie 274 335,80 zł, w części dotyczącej określenia zobowiązania w opłacie paliwowej za okres od stycznia do listopada 2011 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie, w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W toku postępowania kontrolnego prowadzonego przez Urząd Kontroli Skarbowej stwierdzono, że faktury VAT dokumentujące transakcje zakupu paliwa w 2011 r. wystawione przez firmę PHU "Ż." M.są nierzetelne, gdyż wszedł on w posiadanie paliwa, którego źródła nie ustalono, a następnie sprzedał je na stacji paliw. M. nie zadeklarował i nie uiścił należnych kwot podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej od wprowadzonego do obrotu paliwa sprzedanego do napędu pojazdów samochodowych zakupionego z niewiadomego źródła. W związku z ustaleniami dokonanymi w postępowaniu kontrolnym organ przyjął, iż skoro M. posłużył się fakturami, to w rzeczywistości dysponował paliwem w ilościach wykazanych na fakturach zakupu w miesiącach: styczeń - grudzień 2011 r. w ilości 2 823 252,74 litrów, które zostały sprzedane na Stacji Paliw we W. Jak wykazała kontrola, wskazani w fakturach kontrahenci strony nie byli zarejestrowanymi podatnikami podatku akcyzowego, jak i nie odprowadzali z tego tytułu podatku. M. nie przedstawił żadnego dowodu na okoliczność źródła pochodzenia zakupionego paliwa, a tym samym nie przedstawił żadnych dowodów mogących potwierdzić, że od nabywanych paliw został uiszczony należny podatek. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że stosownie do treści art. 37 lit. h ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów podlega opłacie paliwowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00