Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 1675/18
Prawo miejscowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 90/18 w sprawie ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] kwietnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenie nieważności przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 maja 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej także: Sąd I instancji), po rozpatrzeniu skargi Rzecznika Praw Obywatelskich ( dalej także: RPO), na uchwałę Rady Miasta S. W. (dalej także: Rada), z dnia [...] kwietnia 2016r., wydanej w przedmiocie przepisów porządkowych, obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym, stwierdził nieważność paragrafu 9 zaskarżonej uchwały.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:
Pismem z dnia 14 grudnia 2017 r., RPO wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., skargę na uchwałę nr [...], Rady Miasta S. W., z dnia [...] kwietnia 2016r., wydaną w przedmiocie przepisów porządkowych, obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym.
Uchwale tej zarzucił, istotne naruszenie art. 94 Konstytucji RP w związku z art. 15 ust. 2. 3 i 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915, ze zm., dalej: prawo przewozowe), w zakresie § 9 ust. 1 i 2 załącznika do uchwały, który stanowi, że:
- osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub narażające współpasażerów na dyskomfort podróży z powodu braku zachowania elementarnej higieny osobistej (brud i odór), mogą być wezwane przez obsługę pojazdu, pracowników nadzoru ruchu, obsługę metra, kontrolerów biletów lub Straż Miejską do zachowania spokoju lub opuszczenia pojazdu lub stacji metra,