Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 1675/18

Prawo miejscowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 90/18 w sprawie ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia [...] kwietnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenie nieważności przepisów porządkowych obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej także: Sąd I instancji), po rozpatrzeniu skargi Rzecznika Praw Obywatelskich ( dalej także: RPO), na uchwałę Rady Miasta S. W. (dalej także: Rada), z dnia [...] kwietnia 2016r., wydanej w przedmiocie przepisów porządkowych, obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym, stwierdził nieważność paragrafu 9 zaskarżonej uchwały.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

Pismem z dnia 14 grudnia 2017 r., RPO wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W., skargę na uchwałę nr [...], Rady Miasta S. W., z dnia [...] kwietnia 2016r., wydaną w przedmiocie przepisów porządkowych, obowiązujących w lokalnym transporcie zbiorowym.

Uchwale tej zarzucił, istotne naruszenie art. 94 Konstytucji RP w związku z art. 15 ust. 2. 3 i 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915, ze zm., dalej: prawo przewozowe), w zakresie § 9 ust. 1 i 2 załącznika do uchwały, który stanowi, że:

- osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi lub narażające współpasażerów na dyskomfort podróży z powodu braku zachowania elementarnej higieny osobistej (brud i odór), mogą być wezwane przez obsługę pojazdu, pracowników nadzoru ruchu, obsługę metra, kontrolerów biletów lub Straż Miejską do zachowania spokoju lub opuszczenia pojazdu lub stacji metra,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00