Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4326/16

Transport

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. j. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 1296/15 w sprawie ze skargi A Sp. j. w K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A Sp. j. w K. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1.800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 25 maja 2016 r. o sygn. akt II SA/Rz 1296/15 oddalił skargę A Sp. j. w K. (dalej: Spółka) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) z dnia [...] lipca 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. GITD utrzymał w mocy decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2015 r. o nałożeniu na Spółkę, na podstawie art. 92a ust. 1, 2 i 6 oraz lp. 1.1. załącznika nr 3 do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm., obecny tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r. poz. 2200 ze zm.; dalej: u.t.d.), kary pieniężnej w wysokości 8000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji (łączna kara pieniężna nałożona decyzją wyniosła 9750 zł i objęła także naruszenia dot. czasu prowadzenia pojazdu). GITD wyjaśnił, że w wyniku kontroli drogowej przeprowadzonej 27 października 2014 r. na drodze krajowej nr [...] w K. ustalono, iż kierowca pojazdu ciężarowego z naczepą wykonywał przewóz drogowy rzeczy z P. do K. Kierowca okazał wypis z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy nr [...] udzielonej A s.c. [...]. GITD ustalił, że uchwałą z dnia 12 listopada 2012 r. wskazana Spółka cywilna została przekształcona w Spółkę jawną - stronę tego postępowania i stwierdził, iż z uwagi na brzmienie art. 13 ust. 2 u.t.d. Spółka jawna nie przejęła uprawnień z zezwolenia lub licencji przysługujących Spółce cywilnej. Przeniesienie uprawnień wymagało uzyskania decyzji administracyjnej, której Spółka jawna nie uzyskała. Za niewątpliwe GITD uznał ponadto pozostałe wykazane naruszenia prawa co do czasu prowadzenia pojazdu oraz nałożone za nie poszczególne kary pieniężne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00