Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 1649/18

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 2629/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. we W. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w części dotyczącej niezgodnej z przepisami reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą we W. (dalej także: "Spółka") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie oddalił ją.

Decyzją z [...] lutego 2017 r., znak: [...] Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WWIF) umorzył postępowanie administracyjne

w części dotyczącej prowadzenia przez Spółkę niedozwolonej reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]" zlokalizowanej w Poznaniu przy ul. [...], polegającej na kolportażu ulotek zawierających nazwę apteki, godziny jej otwarcia, adres oraz mapkę dojazdu wraz z dołączoną do nich informacją o dostępności leku [...] i nałożył na Spółkę karę pieniężną w kwocie 10.000 zł. Organ stwierdził, że Spółka dopuściła się działań stanowiących reklamę działalności apteki, która w myśl art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142), dalej zwanej "P.f." jest zakazana i to w jakiejkolwiek formie. Jako przeszkodę do wydania decyzji na podstawie art. 94a ust. 3 P.f. o nakazie zaprzestania prowadzenia reklamy organ uznał okoliczność, iż przed zakończeniem postępowania w sprawie zaprzestano prowadzenia kolportażu ulotek naruszających zakaz reklamy apteki. Organ uznał jednocześnie za zasadne nałożenie na Spółkę kary pieniężnej, której przesłanką jest samo naruszenie art. 94a ust. 1 P.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00