Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2018 r., sygn. II GSK 3816/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Agata Skorupska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A]Spółka z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 22/16 w sprawie ze skargi [A] Spółka z o.o. z siedzibą w W. na akt Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie wezwania do nieodpłatnego udostępniania programu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz [A] Spółka z o.o. z siedzibą w W. kwotę 560 (pięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez [A] Spółkę z o.o. (dalej: spółka, [A] lub skarżąca) jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 marca 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 22/16. Wyrokiem tym została oddalona skarga spółki na akt Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej organ lub Przewodniczący KRRiT) z [...] września 2015 r. nr [...]. Aktem tym, stosując art. 43a ust. 2 w związku z art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 2011 nr 43, poz. 226 ze zm., dalej: urt), organ wezwał [A] do nieodpłatnego udostępniania programów [...] oraz [...] Spółce [B] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Przewodniczący KRRiT wyjaśnił, że zgodnie z art. 43 ust. 2 urt nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w art. 43 ust. 1 urt nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia. Artykuł 4 pkt 29 urt odsyła w zakresie pojęcia "system teleinformatyczny" do ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2013, poz. 1422 ze zm.). Z kolei do pojęcia sieci telekomunikacyjnych mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2014, poz. 243 ze zm.). W ocenie organu rozprowadzanie programów w ramach usługi świadczonej w serwisie www.[...] przez Spółkę [B] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie spełnia kryterium sieci telekomunikacyjnej, a testy oferowanej przez spółkę usługi wykazały, iż podmiot zagwarantował, że programy rozprowadzane będą w sposób nienaruszający udzielonego prawa, tzn. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.