Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 października 2018 r., sygn. II GSK 5723/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 9 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. z o.o. w K od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Kr 183/16 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w K na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [..] września 2015 r. nr [..] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A Sp. z o.o. w K na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 4800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A Sp. z o.o. w K na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia [..] września 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu 7 sierpnia 2012 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krakowie przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, dalej: u.g.h.), w lokalu C w P. W czasie kontroli w lokalu stwierdzono jedno włączone i gotowe do gry urządzenie do gier HOT SPOT, którego właścicielem była skarżąca spółka. Kontrolujący przeprowadzili na tym urządzeniu eksperyment (grę kontrolną), który wykazał, że bębny zatrzymywały się samoczynnie bez udziału grającego, a w żadnej z przeprowadzonych gier grający nie miał wpływu na jej wynik. Nie było wątpliwe też, że przedmiotowe gry organizowane były w celach komercyjnych, tzn. dla osiągnięcia zysku i przynosiły organizatorowi określone dochody, bowiem rozpoczęcie gry uzależnione jest od wpłaty określonej kwoty przez grającego, zatem gry te spełniają definicję z art. 2 ust. 5 u.g.h. Ustalono, że gry urządzane były poza kasynem gry, gdyż ww. lokal nie posiada takiego statusu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00