Wyrok NSA z dnia 21 września 2018 r., sygn. II GSK 5247/16
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Dorota Dąbek sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 21 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 382/16 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od D. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 382/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę D. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z [...] lutego 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W toku kontroli w lokalu "[..]", znajdującym się w [...], przy ul. [...], [...] maja 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment procesowy, który wykazał, że automaty do gier [...] nr [...], [...] nr [...] i [...] nr [...], będące własnością D. M,, są urządzeniami elektronicznymi, a gry na nim urządzane zawierają element losowości. Powyższe ustalenia potwierdziła opinia biegłego, z której wynika, że automat ten jest urządzeniem elektronicznym, gry na nim urządzane mają komercyjny charakter, przebieg gier ma charakter losowy.
Kontrolujący powołali się na umowę dzierżawy 3m2 powierzchni lokalu zawartej przez skarżącego (dzierżawca) ze wspólnikiem spółki cywilnej A..
Organ I instancji stwierdził, że z opinii biegłego SO w Białymstoku z zakresu mechaniki technicznej, ogólnej budowy i eksploatacji maszyn, teorii maszyn i mechanizmów techniki komputerowej dr. inż. A. C. wynika, że urządzane na automatach gry są grami na urządzeniach elektronicznych, służą do celów komercyjnych - wymagają opłat za gry. Zdaniem biegłego automaty oferują gry, o których mowa w u.g.h.