Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2018 r., sygn. II GSK 1067/18

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Joanna Zabłocka po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. W. i P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 1204/17 w sprawie ze skarg M. W. i P. P. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] z dnia [...] października 2017 r. nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie kar pieniężnych z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza solidarnie od M. W. i P. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 13 lutego 2018 r., sygn. akt II SA/Rz 1204/17, oddalił skargi M. W. i P. P. (dalej: skarżący) na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...], z dnia [...] października 2017, nr [...] i z dnia 15 listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w dniach: [...] czerwca i [...] sierpnia 2015 r. oraz [...] stycznia 2016 r. funkcjonariusze celni stwierdzili czynne urządzenia do gier. Przeprowadzone eksperymenty w postaci gier wykazały że są to, zgodnie z definicją z art. 2 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471; w skrócie: u.g.h.), automaty do gier, na których można urządzać gry o charakterze losowym o wygrane rzeczowe oraz pieniężne, wypłacane bezpośrednio z wyrzutnika monet automatu - hoppera. Powyższe ustalenia potwierdziły opinie z badań technicznych sporządzone przez jednostkę badającą - Laboratorium Celne Izby Celnej w P., z których wynika, że rozgrywane na spornych automatach gry o wygrane pieniężne i rzeczowe mają charakter losowy, wyniki gier są nieprzewidywalne i niezależne od woli grającego, zaś możliwość rozpoczęcia nowej gry za punkty otrzymane w wyniku uprzedniej wygranej odpowiada definicji wygranej rzeczowej z art. 2 ust. 4 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00