Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2018 r., sygn. II GSK 2166/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Wr 1156/15 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 grudnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wr 1156/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. sp. z o.o. w B. (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: Dyrektor IC lub organ odwoławczy) nr [...] z [...] czerwca 2012 r. Decyzją tą po rozpatrzeniu odwołania została utrzymana w mocy decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w [...] (dalej: Naczelnik UC) z [...] kwietnia 2012 r. w sprawie nałożenia na spółkę kary pieniężnej w wysokości 72 000 zł w związku z urządzaniem gier na automatach poza kasynem gry.

Podstawą wydania decyzji organów obu instancji stanowiło ustalenie, że w lokalu [...] w [...] niebędącym kasynem gry w dniach 27 i 28 kwietnia 2011 r. stwierdzono funkcjonowanie podłączonych do sieci elektrycznej 6 automatów do gry o nazwie TERMINAL MULTIMEDIALNY (bez dodatkowych oznaczeń) oraz urządzenie telekomunikacyjne o nazwie [...], włączone do sieci elektrycznej i dostępne dla klientów. Na każdym z 6 urządzeń wyświetlała się informacja o możliwości zalogowania się do "casina internetowego", po podaniu stosownego kodu użytkownika i numeru PIN. W kontrolowanym punkcie dominowały symbole gier hazardowych widoczne na zdjęciach i półkach pomiędzy terminalami. Urządzenia, w górnej części ściany czołowej, zaopatrzone były w ekrany LCD, natomiast poniżej znajdowały się pulpity sterowania, wyposażone w podświetlane wrzutniki monet, metalowe klawiatury komputerowe oraz podświetlane klawisze. Terminalami internetowymi dysponowała skarżąca. W wyniku eksperymentu i opinii biegłego ustalono, że na terminalach urządzano gry hazardowe w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. 2009 nr 201 poz. 1540 ze zm., dalej: ugh). Jako podstawę materialnoprawną decyzji wskazano w szczególności przepisy art. 2 ust. 3, art. 89 ust. 1 pkt 2 oraz art. 89 ust. 2 pkt 2 ugh.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00