Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2018 r., sygn. I GSK 641/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1737/15 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1737/15 oddalił skargę M. G. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu (dalej: DIC) z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu [...].05.2011r. w miejscowości K. zatrzymano do kontroli autocysternę wraz z przyczepą należące do firmy N.Sp. z o.o. Kierowca T. R. oświadczył, że przewozi olej smarowy klasyfikowany do kodu CN 2710 19 99 z firmy A. w miejscowości B. w Niemczech do magazynu olejów w M. Na potwierdzenie powyższego okazał do kontroli list przewozowy i kwit wagowy. Na przedłożonych dokumentach jako nadawcę towaru wskazano A., [...], Niemcy, jako odbiorcę firmę A. s.r.o., [...], Czechy, a miejsce przeznaczenia - Magazyn Olejów w M., [...], Polska.

Funkcjonariusze pobrali z ww. cysterny oraz przyczepy próby przewożonych cieczy, deklarowanych jako olej smarowy, celem przeprowadzenia badań laboratoryjnych pod kątem ustalenia składu chemicznego substancji oraz określenia rodzaju wyrobu. Ze sprawozdania z badań nr [...] i nr [...] wynikało, że przewożony produkt jest olejem napędowym w rozumieniu Wspólnej Taryfy Celnej, a ze względu na zawartość siarki może być klasyfikowany do kodu CN 2710 19 41. Towar zajęto do sprawy karnej skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00