Wyrok NSA z dnia 30 maja 2018 r., sygn. I GSK 879/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Dorota Dąbek Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Powiatu [A.] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 2710/15 w sprawie ze skargi Powiatu [A.] na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 16 lutego 2016 r., sygn. akt V SA/Wa 2710/15, oddalił skargę Powiatu [A.] na decyzję Ministra Finansów z [...] kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu do budżetu państwa oświatowej subwencji ogólnej.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Minister Finansów (dalej także: organ) decyzją z [...] grudnia 2014 r. zobowiązał Powiat [A.] (dalej także: Powiat) do zwrotu nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej za rok 2010 w wysokości [...] zł. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że część oświatowa subwencji ogólnej za rok 2010 dla Powiatu została skalkulowana z uwzględnieniem - zawyżonej o 114,1251 uczniów - liczby uczniów przeliczeniowych. Organ stwierdził, że brak było podstaw do wykazania w systemie informacji oświatowej, a następnie uwzględnienia przy naliczaniu dla Powiatu części oświatowej subwencji ogólnej, jako uczniów objętych kształceniem specjalnym, uczniów, którzy na dzień 30 września 2009 r. nie posiadali orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego bądź zostali zakwalifikowani do wagi niewynikającej z posiadanego orzeczenia, w tym także uczniów/wychowanków zakwalifikowanych do nieodpowiedniej wagi. Wyjaśnił, że w wyniku błędnych danych wykazanych w systemie informacji oświatowej według stanu na dzień 30 września 2009 r. w [B.] w O. liczba uczniów przeliczona wagą P2 została zawyżona o 1 ucznia, w [C.] w J. - [...] liczba uczniów została zawyżona ogółem o 7 uczniów, liczba uczniów przeliczona wagą P2 została zawyżona o 17 uczniów, wagą P26 została zawyżona o 7 uczniów, wagą P34 została zawyżona o 7 uczniów oraz wagą P40 zawyżona o 7 uczniów, w [D.] w O. liczba uczniów przeliczona wagą P3 została zawyżona o 3 uczniów.