Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2018 r., sygn. I GSK 128/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik - Grzanka Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 września 2015 r. sygn. akt III SA/Po 1424/14 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt III SA/Po 1424/14 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 4 sierpnia 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

W dniu 21 stycznia 2014 r. przeprowadzono w [...] - dalej: skarżący - kontrolę olejów napędowych i opałowych, w trakcie, której ujawniono zbiornik z olejem opałowym o pojemności [...] litrów, do którego podłączony był odmierzacz paliw, wąż i zawór pistoletowy z możliwością tankowania pojazdów silnikowych. Odmierzacz paliw posiadał licznik główny, którego nie można było skasować, z dokładnością do jednego litra oraz licznik litrów z dokładnością do jednej dziesiątej litra, który można było skasować. Nie istniała możliwość skasowania wskazania odmierzacza paliw podczas pomiaru, natomiast rozpoczęcie nowego pomiaru było możliwe po skasowaniu ostatniego wskazania. Odmierzacz paliw nie posiadał licznika należności. W dniu kontroli w badanym zbiorniku znajdowało się [...] litrów oleju opałowego z ostatniej dostawy. W zbiornikach czterech pojazdów rolniczych, użytkowanych w gospodarstwie rolnym, nie ujawniono obecności oleju opałowego. W protokole kontroli wskazano, że na terenie gospodarstwa znajduje się suszarnia do zboża na olej opałowy, która wykorzystywana jest do suszenia kukurydzy i zboża. Mając na uwadze, że instalacja pomiarowa wskazana w protokole pokontrolnym jest odmierzaczem paliw, organ uznał, że strona zużyła paliwo opałowe niezgodnie z przeznaczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00