Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2018 r., sygn. I GSK 597/16

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Paulina Sierkin po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Spółki A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 888/15 w sprawie ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Spółki A na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 1000 (słownie: jeden tysiąc) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I GSK 597/16

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę Spółki A (dalej: Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu (dalej: DIC), z dnia [...] sierpnia 2015 r., wydaną w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed jego pierwszą rejestracją w kraju.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

Decyzją z [...] grudnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Toruniu (dalej: NUC) określił Skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc listopad 2008r., w kwocie 227.847,0zł. Organ ustalił, że w badanym okresie Skarżąca dokonała sprzedaży przed pierwszą rejestracją w kraju czternastu samochodów osobowych specjalnych, tj. ambulansów sanitarnych. Organ uznał, że sprzedane przez Skarżącą przed pierwszą rejestracją samochody marki Volkswagen Crafter, Volkswagen Transporter, Volkswagen Cadddy oraz Peugeot Boxer powinny zostać uznane za wyroby akcyzowe i sklasyfikowane do symbolu PKWiU 34.10.2

Zaskarżoną decyzją DIC utrzymał w mocy tę decyzję. W uzasadnieniu organ odwoławczy w pierwszej kolejności odniósł się do kwestii przedawnienia zobowiązania podatkowego. W tym zakresie wskazał, że 14 grudnia 2012 r. wydano postanowienie o wszczęciu dochodzenia, w sprawie o przestępstwo skarbowe polegające na uchylaniu się od opodatkowania, poprzez nieujawnienie przedmiotu opodatkowania podatkiem akcyzowym, w związku ze sprzedażą pojazdów przed ich pierwszą rejestracją w okresie od grudnia 2006 r. do lutego 2009 r., od których nie został zapłacony podatek akcyzowy w należnej wysokości, przez co narażono ten podatek na uszczuplenie w szacunkowej kwocie 3.254.013 zł, tj. o czyn określony w art. 54 § 1 w zw. art. 6 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 ze zm., dalej: k.k.s.). Powiadomienie Skarżącej o zaistniałych w sprawie okolicznościach, wynikających z art. 70 § 6 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej: O.p.), skutkujących zawieszeniem biegu terminu przedawnienia nastąpiło 14 grudnia 2012 r., tj. przed upływem terminu przedawnienia przedmiotowego zobowiązania podatkowego. Mając powyższe na uwadze, zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za listopad 2008 r. nie uległo przedawnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00