Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. II GSK 1877/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Dorota Dąbek Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Bk 683/15 w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. F. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. 4.800 (cztery tysiące osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Bk 683/15 oddalił skargę A. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] kwietnia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych w dniu [...] maja 2012 r. w lokalu [...] przy ul. B. [...] w B. ustalono, że urządzane są tam gry na automacie o nazwie [...] o nr [...], należącym do skarżącego. W drodze eksperymentu, polegającego na przeprowadzeniu gier kontrolnych, stwierdzono, że gry na automacie mają charakter komercyjny i zawierają elementy losowości. Tym samym ustalono, że gry te są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.; dalej: u.g.h.), a skarżący nie posiada koncesji na prowadzenie kasyna.

W dniu [...] maja 2014 r. Wydział Laboratorium Celne Izby Celnej w B. przeprowadził badanie zabezpieczonego automatu, z którego wynika, że urządzenie [...] o numerze fabrycznym [...] jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym odpłatne prowadzenie gier z możliwością uzyskania wygranej rzeczowej w postaci punktów, za które można rozgrywać nowe gry. Gracz nie ma wpływu na zatrzymanie się bębnów, uzyskane wyniki gry są nieprzewidywalne i niezależne od woli i zręczności, gra ma charakter losowy, co wyczerpuje definicję gry na automacie zawartą w art. 2 ust. 3 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00