Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. II GSK 1371/16
Transport
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Paulina Sierkin po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A] w A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Lu 479/15 w sprawie ze skargi [A] w A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie na rzecz [A] w A. 1460 (tysiąc czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 10 grudnia 2015r., sygn. akt III SA/Lu 479/15, oddalił skargę [A] siedzibą w A.(Kazachstan) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie nałożył na spółkę [A] karę pieniężną w wysokości 8000 zł za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego niezgodnie z przepisami ustawy, umową międzynarodową lub warunkami określonymi w zezwoleniu, na podstawie l.p. 3.3 załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym. Organ wskazał, że podczas przeprowadzonej w dniu [...] października 2014 r. przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Lublinie kontroli dokumentów posiadanych przez kierowcę M. K. z Białorusi, wykonującego międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy pojazdem marki DAF o numerze rejestracyjnym [...] z naczepą marki Krone o numerze rejestracyjnym [...], użytkowanym przez przewoźnika [A], kierujący okazał m. in. paszport, dowód rejestracyjny pojazdu oraz naczepy oraz zezwolenie na międzynarodowy przewóz rzeczy na terytorium RP nr [...]. Z protokołu kontroli wynika, że ciągnik samochodowy, którym wykonywany był przejazd, zarejestrowany jest w Kazachstanie, zaś naczepa - w Rosji. W ocenie organu skarżący nie posiadał zezwolenia, o którym mowa w umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o międzynarodowych przewozach drogowych, sporządzonej w Ałmaty dnia 23 maja 1997 r. (M.P. z 2001 r. Nr 46, poz. 749; dalej: umowa).